Magazzin – En son magazin haberleri

Can Dündar ve Erdem Gül tahliye edildi

Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Erdem Gül için kritik karar bugün verildi. 92 gün önce MİT tırlarının durdurulmasıyla ilgili yapılan haberlerden dolayı tutuklanan Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül için karar verildi. Bugün toplanan Anayasa Mahkemesi, hak ihlali olduğu kararını verdi. TAHLİYE YOLU AÇILDI Anayasa Mahkemesi’nin verdiği […]

28 Mart 2016 - 20:51 'de eklendi
Can Dündar ve Erdem Gül tahliye edildi

Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Erdem Gül için kritik karar bugün verildi.

92 gün önce MİT tırlarının durdurulmasıyla ilgili yapılan haberlerden dolayı tutuklanan Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül için karar verildi.

image

Bugün toplanan Anayasa Mahkemesi, hak ihlali olduğu kararını verdi.

TAHLİYE YOLU AÇILDI

Anayasa Mahkemesi’nin verdiği hak ihlali kararının ardından Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül tahliye yolu açıldı. 14. Ağır Ceza Mahkemesi, Dündar ve Gül’ün tahliyesine karar verdi.

İki gazeteci bundan sonraki süreçle tutuksuz yargılanacak.

image

BAŞBAKAN DAHA ÖNCE TUTUKSUZ YARGILANSIN DEMİŞTİ

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Cumhuriyet Gazetesi Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül’ün MİT TIR’larıyla ilgili görüntüleri haber yaptıkları için casusluk suçlamasıyla tutuklanmasıyla ilgili olarak Bu tür durumlarda tutuklanma istisnai bir durumdur.

Tutuksuz da yargılanabilirlerdi ama nihayetinde mahkemenin takdiridir. Tutuksuz yargılanması esas itibariyle, daha doğru olabileceğini düşünüyoruz” açıklamalarında bulunmuştu.

NEDEN TUTUKLANMIŞLARDI

Dündar ve Gül hakkında, Suriye’deki gruplara Milli İstihbarat Teşkilatı’na ait TIR’larla silah ve cihatçı sevk edildiği iddialarına ilişkin haber ve görüntüler nedeniyle soruşturma başlatılmıştı.

Gazeteciler Can Dündar ve Erdem Gül’ü “Silahlı terör örgütüne üye olmaksızın bilerek ve isteyerek yardım etmek”, “Devletin gizli kalması gereken bilgilerini siyasal ve askeri casusluk maksadıyla temin etmek” ve “Devletin güvenliğine ilişkin gizli kalması gereken bilgileri casusluk maksadıyla açıklamak” suçlarından tutuklanmaları talebiyle nöbetçi mahkemeye sevk etmişti.

Detaylar birazdan

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

İLGİLİ HABERLER