Magazzin – En son magazin haberleri

Büyük usta Müslüm Gürses mezarı başında anıldı

Tam 3 yıl önce aramızdan ayrılan usta sanatçı Müslüm Gürses, mezarı başında sevenleri ve ailesi tarafından anıldı. Müslüm Gürses’in mezarı başında açıklama yapan eşi Muhterem Nur, “Bir sürü çocuğumuz var sağ olsunlar. Bizi hiçbir sene yalnız bırakmadılar. Allah hepsinden razı olsun. Bir taraftan da bu kadar hayranı, bu kadar seveni olduğu için çok mutluyum. Bu kadar […]

28 Mart 2016 - 20:37 'de eklendi
Büyük usta Müslüm Gürses mezarı başında anıldı

Tam 3 yıl önce aramızdan ayrılan usta sanatçı Müslüm Gürses, mezarı başında sevenleri ve ailesi tarafından anıldı.

Müslüm Gürses’in mezarı başında açıklama yapan eşi Muhterem Nur, “Bir sürü çocuğumuz var sağ olsunlar. Bizi hiçbir sene yalnız bırakmadılar. Allah hepsinden razı olsun. Bir taraftan da bu kadar hayranı, bu kadar seveni olduğu için çok mutluyum. Bu kadar sevginin karşısında benim teşekkürüm az” dedi.

“Bizdeki anıları çok fazla

Muhterem Nur’un ardından sözü alan usta sanatçının son iki albümünün yapımcısı Yusuf Ziya Oran ise
“35 yıllık dostluğumuz var. Bizdeki anıları çok fazla. Hala bizimleymiş gibi hissediyoruz. Ülke için çok büyük bir kayıp. Müzikte devrim yapan sanatçılardandı. Kulvar değiştiren sanatçıların kariyer erozyonuna uğrama ihtimali fazla.

image

Müslüm Ağabey, müzikte tür değiştirmekten, farklı şarkılar okumaktan korkmayan ve bunların hakkını veren bir solistti. Arya koysanız önüne aryayı da arya gibi okurdu. Çok büyük bir değerdi. Bir Müslüm Gürses daha gelmez.”ifadelerini kullandı.

Usta Sanatçı Gürses kimdir?

3 yıl önce aramızdan ayrılan ve gerçek adı Müslüm Akbaş olan usta sanatçı 7 Mayıs 1953 yılında dünyaya geldi.

Şarkıcılığa 1965 yılında, küçük yaşta Adana’da bir çay bahçesinde şarkılar söyleyerek başladı, aynı zamanda Halkevine de gitti.

image

Terzi çıraklığı ve kunduracılık yaptı, o yıllarda bir gazinoda sahneye çıktı.

Ayrıca ilkokuldan mezun olduktan sonra 14 yaşındayken, 1967 yılında Adana Aile Çay Bahçesi’nde düzenlenen yarışmaya katıldı ve birinci oldu.

Sesiyle küçük yaşlarda dikkat çeken Gürses kendisiyle yapılan bir röportajda o dönemle ilgili olarak şunları söylemiştir: “İlkokulu bitirdim. Gerisi yok. Adana’da damda yatarken uzun hava okudum. Arkadaşım Halkevine gidiyordu. Ben de gittim. Derken Çukurova Radyosu’nda sanatçı oldum”.

Soyadını da orada çalışırken “Gürses“ olarak değiştirirler.

1967 yılından itibaren TRT-Adana-Çukurova Radyosunda da her hafta Cumartesi günü canlı olarak türküler söyledi.

1968 yılından itibaren piyasaya ilk 45’likleri çıkarmaya başladı. İlk plağı 1968 tarihli “Emmioğlu/Ovada Taşa Basma” plağıdır ve Ömür Plak , Adana basımıdır. Ömür Plak ile toplam 4 adet 45’lik yaptı.

İstanbul’a gelen Gürses, Selahattin Sarıkaya ‘nın sahibi oldugu Sarıkaya Plak ile 2 adet 45’lik Plak yaptı: “Giyin Kusan Selvi Boylum/Hayatımı Sen Mahvettin” ile “Gitme Gel Gel/Haram Aşk”.

Daha sonra 1969 yılında yine İstanbul’da Palandöken firması ile çıkış parçası olan “Sevda Yüklü Kervanlar”ı içeren “Sevda Yüklü Kervanlar/Vurma Güzel Vurma” isimli 45’lik Plağı çıktı.

Bu plak tam 300.000 adet satarak rekor kırmıştır.

Gürses, bu plaktan sonra askerliğini yaptı, tekrar İstanbul’a gelerek aynı firmada plaklarını çıkarmaya devam etti.

Palandöken firması ile tam 13, sonra Bestefon firması ile tam

4, daha sonra Hülya Plak ile tam 15 ve nihayet Çın Çın Plak ile tam 2 adet 45’lik plak yaptı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

İLGİLİ HABERLER