Magazzin – En son magazin haberleri

Ahmet Oktay Börtecene vefat etti

Türk edebiyatının usta ismi Ahmet Oktay Börtecene 83 yaşında yaşamını kaybetti. Usta ismin vefat haberini Türkiye Gazeteciler Cemiyeti duyurdu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, yayımladığı başsağlığı mesajında “Şiirimizin ustalarından şair, yazar gazeteci Ahmet Oktay Börtecene’yi kaybetmenin üzüntüsü içindeyiz. Ahmet Oktay Börtecene’yi sevgi ve saygıyla anıyoruz. Değerli üyemiz Börtecene’nin ailesine, sevenlerine ve basın topluluğumuza baş sağlığı diliyoruz.” açıklamalarına […]

28 Mart 2016 - 20:10 'de eklendi
Ahmet Oktay Börtecene vefat etti

Türk edebiyatının usta ismi Ahmet Oktay Börtecene 83 yaşında yaşamını kaybetti.

Usta ismin vefat haberini Türkiye Gazeteciler Cemiyeti duyurdu.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, yayımladığı başsağlığı mesajında “Şiirimizin ustalarından şair, yazar gazeteci Ahmet Oktay Börtecene’yi kaybetmenin üzüntüsü içindeyiz. Ahmet Oktay Börtecene’yi sevgi ve saygıyla anıyoruz. Değerli üyemiz Börtecene’nin ailesine, sevenlerine ve basın topluluğumuza baş sağlığı diliyoruz.” açıklamalarına yer verildi.

image

Usta sanatçının cenazesi yarın

Hayatını kaybeden usta sanatçı Börtence’nin cenazesi yarın Erenköy Galip Paşa Camisi’nde öğlen vakti kılınacak namazının ardından Karacaahmet Mezarlığı’nda toprağa verilecek.

Usta sanatçıyı yakından tanıyalım

Asıl adı Ahmet Oktay Börtecene olan ancak soyadını kullanmayan Ahmet Oktay, 1933 yılında Ankara’da doğdu.

Yazmaya ortaokul sıralarında başladı. İlk şiiri, 1949-1950 yılları arasında Gerçek dergisinde yayımlandı.

Öğrenimini lisede yarım bırakarak çalışmaya başladı.

Ahmet Oktay, 1950’li yıllarda Mavi Hareketi içinde yer aldı ve aynı adlı dergide yazıları ve şiirleriyle etkin bir rol oynadı.

1961 yılında Yeni İstanbul gazetesinin Ankara bürosunda “parlamento muhabiri” olarak profesyonel gazeteciliğe başladı.

Çeşitli gazetelerde ve TRT Haber Merkezi’nde muhabirlik, haber müdürlüğü yaptıktan sonra 1982’de TRT’den emekli oldu.

image

Bir süre daha Milliyet gazetesi’nde çalışmaya devam eden Ahmet Oktay, 1993 yılında görevinden ayrılarak kendini tümüyle yazmaya verdi.

Başlangıçta yazdığı şiirlerle Ahmed Arif şiirinden etkilendiği izlenimini verirken, 1960’lardan sonra toplumcu gerçekçi bir yaklaşımla İkinci Yeni’ye doğru yöneldi.

Şiirlerinde destansı bir söyleyiş kullandı, zengin sözcük dağarcığı ile kendini hemen belli eden bir tarzla şiirler yazdı.

Şiir kitaplarından özellikle Yol Üstündeki Semender (1987) Behçet Necatigil Şiir Ödülü almasının da ötesinde içerdiği şiir isimleriyle de önem kazanmıştır.

Her bir şiirinde intihar etmiş bir şairi şiire dönüştürmüş ve o şairin biçemiyle kendi biçeminin karışımı enfes bir biçem ortaya koymuştur. Türkiye’de birçok şiirsever bu şiir kitabı nedeniyle gizli kalmış Türk ve yabancı şairleri farklı yanlarıyla öğrenebilmiştir.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

İLGİLİ HABERLER