Magazzin – En son magazin haberleri

Ömer Koç kimdir? Koç’un başına Ömer Koç mu geçecek?

Mustafa Koç’un ani ölümünün ardından herkes Koç Holding’in yeni yönetim kurulu başkanının kim olacağını merak ediyor. Gündemdeki iki isim ise kuşkusuz Ali Koç ve Ömer Koç. Mustafa ve Ali Koç’un arasında, üç kardeşin ortancası Ömer Koç tahta en yakın isim gibi duruyor. Hali hazırda Koç Holding’de Yönetim Kurulu Başkan Vekilliği görevini yürütmekte olan Ömer Koç’un […]

28 Mart 2016 - 21:53 'de eklendi
Ömer Koç kimdir? Koç’un başına Ömer Koç mu geçecek?

Mustafa Koç’un ani ölümünün ardından herkes Koç Holding’in yeni yönetim kurulu başkanının kim olacağını merak ediyor. Gündemdeki iki isim ise kuşkusuz Ali Koç ve Ömer Koç.

Mustafa ve Ali Koç’un arasında, üç kardeşin ortancası Ömer Koç tahta en yakın isim gibi duruyor. Hali hazırda Koç Holding’de Yönetim Kurulu Başkan Vekilliği görevini yürütmekte olan Ömer Koç’un başkan olması elbette bu durumda çok da sürpriz olmayacak.

Ancak Ali Koç’un aksine, Ömer Koç hakkında bildiklerimiz kısıtlı. Bunun nedeni, kendisinin medyadan uzak bir yaşam sürmeyi tercih etmesi. Türkiye’nin en büyük şirketlerinden birinin tahtına oturmak üzere olan Ömer Koç hakkında edinebildiğimiz bilgileri derledik.

Liseyi Robert Kolej’de, üniversiteyi ise Columbia Üniversitesi’nde okuyan Koç daha sonra yine Columbia Üniversitesi’nde işletme yüksek lisansı yapmış.

Özel uçak ve helikopter dışında araç kullanmayı sevmeyen Ömer Koç, yılın bir kısmını Londra’da, bir kısmını İstanbul’da geçiriyor ve tamamen kendi dünyasında, gözlerden uzak bir hayat tarzına sahip.

Sanata olan hassasiyeti ve verdiği destekle bilinen, pek çok müze ve sergi açmış, İstanbul Bienali de dahil pek çok sanatsal ve kültürel aktiviteye sponsor olan ve yine yıllık olarak sanatsal faaliyet ve arkeolojik kazılara 10 milyon Euro gibi bir bağışta bulunan Koç ailesinden böyle bir evlat yetişmesi tabii anormal değil.

Ömer Koç en çok, devasa Osmanlı koleksiyonu ile biliniyor. Dünyanın en önemli koleksiyonerleri arasında gösterilen Ömer Koç’un bu tutkusu çocukluğuna dayanıyormuş.

Çinilere müthiş bir tutkusu olan Koç’un İstanbul ve Londra’daki evlerinin duvarları diğer her şeyden daha çok çinilerle kaplanmış durumda. Koç dünyanın en büyük İznik tabak ve obje koleksiyonuna sahip ve bu konuda çok bilgi sahibi.

Evleri Francis Bacon, Stanley Spencer , Otto Mueller ve Egon Schiele gibi ressamların otoportreleriyle dolu. Portrenin çok zor bir resim türü olduğunu, ancak otoportrenin çok daha zor yapıldığını; bu nedenle de otoportrelere çok saygı duyduğunu söylüyor.

Columbia Üniversitesi’nde Antik Yunan tarihi okuyan Koç, bildiğimize göre dünyanın en büyük Osmanlı tarihi kitap koleksiyonunun da sahibi. Aynı zamanda sanat tarihiyle ilgili tüm kitaplara, haritalara ve fotoğraflara da çok düşkün.

Baudelaire, Proust ve Balzac’ın orijinal imzalı eserleri de dahil, devasa bir Fransızca kitaplar arşivi de var. (İngilizce dışında çok iyi Fransızca bildiğini ekleyelim).

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

İLGİLİ HABERLER