Barbaros Şansal’a Skandal Video İçin İstenen Ceza Belli Oldu – Haberler « Magazzin – En son magazin haberleri
Magazzin – En son magazin haberleri

Barbaros Şansal’a Skandal Video İçin İstenen Ceza Belli Oldu – Haberler

Modacı Barbaros Şansal’ın, yılbaşı gecesi paylaştığı skandal videodaki sözleri için 2 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması istendi. – son dakika, haber, haberler

19 Nisan 2017 - 9:50 'de eklendi
Barbaros Şansal’a Skandal Video İçin İstenen Ceza Belli Oldu – Haberler

Modacı Barbaros Şansal’ın yılbaşı gecesi paylaştığı videodaki sözleri nedeniyle, “Türk milletini ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni alenen aşağılama” suçundan 2 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması istendi.

MAĞDUR: TÜRK MİLLETİ VE DEVLETİ

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Soruşturma Bürosu Savcısı Umut Tepe tarafından, Şansal’ın yılbaşı gecesi yayınladığı videoya ilişkin yürütülen soruşturma tamamlandı. Soruşturma sonucunda hazırlanan iddianamede, Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve Türk Milleti “mağdur”, 7 kişi “ihbar eden”, Şansal da “şüpheli” sıfatıyla yer aldı.

“TÜM İLETİŞİM ARAÇLARIMI KAPATTIM”

Söz konusu videonun içeriğine ve Şansal’ın videoya ilişkin ifadesine de yer verilen iddianamede, şüphelinin “Söz konusu videoyu 1 Ocak 2017 günü saat 00.13’de yeni yıl mesajı olarak paylaştım. 19 Ekim 2015’te Reportare isimli internet sitesine bir röportaj vermiştim. Bu röportajın başlığı da ‘B… boğul Türkiye’ idi. Videoda bu kelimeyi ayrımcılığa karşı bir hiciv olarak paylaştım. Hackerler tarafından bana telefonda hakaretler başladı. Bu nedenle tüm hesaplarımı ve iletişimimi tamamıyla kapattım. 1 Ocak 2017’den sonra hiçbir iletişim aracım yoktur. Suçlamayı kabul etmiyorum.” dediği söylendi.

“DÜŞÜNCE ÖZGÜRLÜĞÜ KAPSAMINA GİRMEZ”

Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 102. maddesine de atıf yapılan iddianamede, “Düşünce ve ifade özgürlüğünün sadece toplumda beğenilen, kabul gören, zararsız veya kayıtsızlık içeren bilgiler veya fikirler için değil, aynı zamanda kırıcı, şok edici veya rahatsız edecek olanlar için de geçerli sayılması ve bunun demokratik bir toplumun olmazsa olmaz unsurlarından olan çok seslilik, tolerans ve hoşgörünün gereği olduğunun vurgulanmıştır.” değerlendirmesine yer verildi.

Bu bağlamda söz konusu videoda sarf edilen ifadelerin düşünce ve ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilemeyeceği vurgulanan iddianamede, şüphelinin “Türk milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni, devletin kurum ve organlarını aşağılama” suçundan 6 aydan 2 yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi.

İddianame, şüpheli Şansal hakkında “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik” suçundan daha önce açılan davanın bu dosya ile birleştirilmesi talebiyle İstanbul 43. Asliye Ceza Mahkemesine gönderildi.

Etiketler :
İLGİLİ HABERLER