Magazzin – En son magazin haberleri

Avrupa Birliği ülkelerinden çifte vatandaşlık fırsatı

Avrupa Birliği, Türkiye’ye vizeleri kaldırıp kaldırmamayı tartışadursun, bugüne kadar onbinlerce Türk vatandaşı Avrupa Birliği’ndeki yasal göçmenlik fırsatlarını değerlendirerek, çoktan vizesiz dolaşıma hak kazandı bile. Avrupa Birliği ülkeleri, bir yandan vize sisteminde köklü değişikliklerle vize almayı giderek zorlaştırırken, diğer yandan yabancı yatırımcıları kendilerine çekebilmek için önemli yasal düzenlemeler yapıyorlar. Türk yatırımcı ve girişimcileri de kapsayan bu […]

25 Mayıs 2016 - 17:21 'de eklendi
Avrupa Birliği ülkelerinden çifte vatandaşlık fırsatı

Avrupa Birliği, Türkiye’ye vizeleri kaldırıp kaldırmamayı tartışadursun, bugüne kadar onbinlerce Türk vatandaşı Avrupa Birliği’ndeki yasal göçmenlik fırsatlarını değerlendirerek, çoktan vizesiz dolaşıma hak kazandı bile.

Avrupa Birliği ülkeleri, bir yandan vize sisteminde köklü değişikliklerle vize almayı giderek zorlaştırırken, diğer yandan yabancı yatırımcıları kendilerine çekebilmek için önemli yasal düzenlemeler yapıyorlar. Türk yatırımcı ve girişimcileri de kapsayan bu yasal düzenlemeler, 27-29 Mayıs tarihleri arasında Istanbul’da yapılacak bir dizi seminer ve özel toplantılarla tanıtılacak. İstanbul Ataşehir ve Şişli’de yapılacak tanıtım toplantılarında İngiltere, Portekiz ve Malta’dan uzmanlar konuşmacı olarak bulunacaklar.

Golden Visa programları ile AB Ülkeleri Gözlerini Türk Yatırımcılara Diktiler Avrupa Birliği ülkeleri, yeni uygulamalarına Golden Visa (Altın Vize) ve CVI (Yatırım yaparak Vatandaşlık) adını veriyorlar. Golden Visa, İspanya, Malta ve Portekiz’de konut alan veya yatırım yapanlara veriliyor. Bu vizenin en önemli özelliği Schengen bölgesindeki ülkelere ayrıca vizeye gerek duymadan seyahat olanağı veriyor olması.

CVI ise, Avrupa Birliği ülkelerinde sadece Malta ve Kıbrıs Rum Kesiminde uygulanıyor. Amaç, bu ülkelerde ciddi yatırım yapanlara veya gayrimenkul alanlara hızlı bir şekilde ikinci vatandaşlık kazandırmak. Malta bir yıl içinde, Kıbrıs Rum Kesimi ise sadece bir kaç ay içinde hızlandırılmış vatandaşlık ve yatırımcıya Avrupa Birliği pasaportu imkanı sunuyor.

Avrupa Birliği ülkelerinden alınan pasaport ile, bütün AB ülkelerinde serbest dolaşım hakkı elde ediliyor. Bir başka ifade ile; İngiltere’den Almanya’ya kadar bütün AB ülkelerinde, oy verme hakkına kadar her türlü vatandaşlık hakkına kavuşulabiliyor, istenilen AB ülkesinde eğitim almaktan sağlık hizmetlerinden yararlanmaya, izin almadan çalışmaktan devlet yardımlarına başvurmaya kadar her türlü hak, AB pasaportu sayesinde elde ediliyor. Bir diğer önemli avantaj ise ABD ve Kanada gibi zor vize veren ülkelere vizesiz seyahat de yapılabiliyor.

AB Ülkelerinden Uzmanlar Türkiye’ye Geliyor Avrupa Birliği ülkelerinde yatırım yapmak veya konut almak isteyenlere, Golden Visa ve Çifte Vatandaşlık programlarını tanıtmak üzere, AB’den uzman hukukçular Türkiye’ye geliyor. Bu toplantılara katılacaklar arasında Londra merkezli Garth Coates Avukatlık Ofisinin Türk yetkililerinden Tamer Ulay da bulunuyor. Türkiye’de daha önce 4 defa benzer seminer ve toplantılara katılmış olan Tamer Ulay’a göre

Avrupa Birliği ülkelerindeki yatırımcılara yönelik vatandaşlık ve Golden Visa mevzuatları karışık olduğu için, uzmanlardan hukuki destek almak önemli. Tamer Ulay “Avrupa Birliği ülkelerinin her birinde, vatandaş olmak veya oturum izni almakla ilgili farklı ve karmaşık mevzuatlar var. Örneğin; Portekiz’e Altın Vize programı ile 6 yılda vatandaş olunabilirken, bazı ülkelerde bu süre 1 aya kadar düşebiliyor ancak bu noktada da yatırım miktarı çok ciddi rakamlara ulaşabiliyor. Bu anlamda, hangi Avrupa ülkesinin daha cazip olduğu, doğrudan yatırımcının kendisine bağlı. Bazı adaylar ciddi rakamlar ödeyerek hemen AB vatandaşı olmayı tercih ederken, bazı adaylar ise uzun süre beklemeyi sorun etmiyor. Bu durumda yatırımcılar, sadece maliyeti değil, aynı zamanda vatandaş olacakları süreyi de göz önünde bulundurarak karar veriyorlar” dedi.

27-29 Mayıs 2016’da İstanbul Şişli’de ve Ataşehir’de düzenlenecek özel toplantılara, İngiltere, Portekiz ve Malta’dan hukuk firmaları, göçmenlik avukatları, yatırım uzmanları ve emlak şirketlerinden yetkililer katılacak. Toplantılara davetiye edinilerek ücretsiz katılınabilir. Davetiye alabilmek için www.vizesizdunya.com adresinden başvuru yapılabilir.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

İLGİLİ HABERLER