Anne-babalara ve öğretmenlere uyarı – Sağlık Haberleri « Magazzin – En son magazin haberleri
Magazzin – En son magazin haberleri

Anne-babalara ve öğretmenlere uyarı – Sağlık Haberleri

Sağlık – Skolyoz hastalığının en çok 10-15 yaş arası çocuklarda karşılaşıldığını belirten Fizyoterapist Ebru Özdemir, bu yaştaki çocukların en yakından izleyen – son dakika, haber, haberler

27 Mayıs 2017 - 11:30 'de eklendi
Anne-babalara ve öğretmenlere uyarı – Sağlık Haberleri

Skolyoz spor yapmaya engel değil.jpgSkolyozun spora engel olmadığının kanıtı: Usain Bolt
çocukta duruş bozukluğu hayatını etkiler.jpgÇocuktaki duruş bozukluğunu önemseyin
Skolyoz tedavisinde yüz güldüren 3 yöntem.jpgSkolyoz tedavisinde yüz güldüren 3 yöntem
Fizyoterapist Ebru Özdemir, hayati riskler oluşturabilen skolyoz hastalığının erken teşhisinin tedavide çok büyük önem taşıdığını, bazı belirtilerin ise öğretmenler tarafından da kolaylıkla fark edilebileceğini vurguladı.

Özdemir, “Öğrencilerin sırada otururken bir omzu diğerinden farklı mı, yürürken bir tarafa eğilimli mi yürüyor, kalçası omuzlarla orantılı mı diye bakarak bile kısmen bir skolyoz taraması yapabilirler” dedi.

Hastalığın tedavisinde erken tanının önemine dikkat çeken Özdemir, “Okullarda diş taraması yapılırken skolyoz taraması da yapılabilir” diye konuştu. Ön tanı noktasında ailelere de önemli bir görev düştüğünü ifade eden Özdemir, sözlerini şöyle tamamladı:

“Anne ve baba çocuğunu soyup sırt bölgesine önden, arkadan ve yandan bakmalıdır. Skolyoz olan çocukların omuz ve kalça seviyeleri farklıdır. Bir kalçası daha yukarıda olabilir. Herhangi bir şüpheli durumda; çocuğun ellerini aşağıya doğru sarkıtıp gövdesini öne eğmesini isteyin. Eğildiğinde normal bir gövde kavitesi oluşmalıdır. Skolyoz olduğunda ise gövdenin sağ veya sol tarafında tümsek oluşur. Aileler çoğu zaman bu tümsekleri yağ bezesi zannedebiliyorlar. Bu durum skolyozun belirtilerinden biridir. Bu belirtiye gibozite diyoruz. Bu durumda mutlaka bir hekime başvurulmalıdır.”

İLGİLİ HABERLER